Fundusze inwestycyjne – całkiem bezpieczne inwestowanie

Kiedy posiadamy kapitał, który możemy zainwestować w bezpiecznej części, nie obawiając się o jego utratę, zastanawiamy się nad wyborem instrumentu finansowego, w który chcielibyśmy ulokować mające na siebie zarobić pieniądze. Niestety, ale coraz częściej podejmujemy zbyt pochopne decyzje. Wynikają one z faktu, że dzisiaj już nie ma takich w stu procentach bezpiecznych inwestycji, które jeszcze potrafiłyby przynieść jakiś w miarę przyzwoity zysk. Jeszcze kilka lat temu można było większość kapitały trzymać na kontach oszczędnościowych. Nic dziwnego, bowiem zwrot był blisko pięcioprocentowy. Takie inwestowanie się opłacało. A dzisiaj nie opłaci się na takich kontach trzymać pieniędzy a już na pewno nie inwestować. Można na koncie oszczędnościowym trzymać ten kapitał, który po prostu nie jest do ruszenia na inwestowanie. Zdecydowanie więcej można zarobić dzisiaj na funduszach inwestycyjnych. Co to są te fundusze? Jest to nic innego jak forma wspólnego inwestowania przez wiele osób bądź jednostek prawnych. Jest to tak naprawdę pozbierany od wielu osób kapitał, który jest inwestowany w różne instrumenty finansowe a także inwestycje alternatywne. Uczestnicy takiego funduszu wkupują się do wspólnego inwestowania poprzez zakupienie jednostek uczestnictwa w takim funduszu. Każda jednostka ma swoją określoną wartość, która zmienia się oczywiście wraz z zyskami bądź stratami na zainwestowanym wspólnym kapitale.
Fundusze inwestycyjne dzielą się pod względem stopnia ryzyka, jakim jest obarczone inwestowanie w nie pieniędzy. Im większy stopień ryzyka tym więcej można zyskać bądź stracić w krótszym czasie. Im mniejszy współczynnik ryzyka tym mniej można ewentualnie stracić, a w praktyce niektóre fundusze nie generują żadnej straty, ale nie pozwalają też zarobić zbyt wiele. Przecież wiadomo, że zysk w okolicach dwóch procent rocznie nie wielu zainteresuje. A tyle można zarobić maksymalnie na najbezpieczniejszych funduszach. Można zatem inwestować bezpiecznie w fundusze, ale nie można oczekiwać w zamian zbyt wiele. Im większy stopień ryzyka wybierzemy tym większe prawdopodobieństwo, że zarobimy więcej w krótszym czasie, ale oczywiście to samo może nas spotkać w drugą stronę. Na średnio ryzykownych funduszach można zarobić w miesiąc nawet kilkanaście procent ale tyle samo można stracić. Dla każdej zainwestowanej kwoty kilkanaście procent straty to bardzo duży odsetek, a taka strata zainwestowanych środków na pewno zaboli mocno każdego inwestora.
Są też sposoby na to, żeby inwestowanie w fundusze mogło przynieść tylko i wyłącznie dochód bez żadnej ewentualnej straty. Kilka banków ma w swojej ofercie takie strukturalne oszczędzanie polegające na połączeniu dwóch produktów inwestycyjnych. Najważniejsze jest jednak to, że otrzymujemy ochronę całego zainwestowanego kapitału. Chcąc zainwestować pewną kwotę dzielimy ją na dwie części. Połowę tej kwoty wpłacamy na oprocentowaną lokatę albo konto oszczędnościowe na określony okres czasu. Drugą połowę możemy zainwestować pod okiem banku w fundusze inwestycyjne, przy czym bank daje gwarancję pełnej ochrony kapitału. Oznacza to mniej więcej tyle, że w przypadku zarobienia na funduszach podzielimy się z bankiem zyskiem, ale jeśli stracimy bank odda nam tyle, ile zainwestowaliśmy. To doskonałe rozwiązanie dla początkujących inwestorów chcących trochę swoich pieniędzy zainwestować. Na pewno nie są to możliwości szybkiego zarobienia, zwłaszcza jeśli mówimy o funduszach o najniższym stopniu ryzyka finansowego. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że każdy rodzaj inwestowania wiąże się z jakimś ryzykiem. Jeśli ktoś chce zainwestować w fundusze warto jest tak zbilansować portfel inwestycyjny, żeby znalazły się w nim fundusze o różnych stopniach ryzyka. Wtedy inwestowanie będzie całkiem bezpieczne, a przynajmniej nie stracimy na pewno całego swojego kapitału.

Dodaj komentarz