
Crowdfunding udziałowy to model, w którym inwestorzy, za wsparcie drobnymi kwotami, uzyskują udziały w startupach/ przedsięwzięciach. Polscy inwestorzy nie muszą jednak ograniczać się do projektów działających w Polsce. W Europie działa wiele platform, na których inwestorzy z Polski mogą inwestować wspierając ciekawe projekty. W tym artykule przybliżymy największe i najpopularniejsze platformy działające w Europie.
Typy crowdfundingu
Generalnie możemy wyróżnić 4 typy crowdfundingu:
- oparty na darowiznach – inwestorzy dotują projekt, nie mając z tego tytułu żadnych dodatkowych korzyści poza wsparciem wartościowego ich zdaniem projektu
- oparty na nagrodach – inwestorzy finansują projekt/inicjatywę, a w zamian za wpłacenie określonej kwoty otrzymują nagrodę od jego twórców. Może to być specjalne podziękowanie, dostęp do limitowanej edycji i wiele innych
- crowdfunding udziałowy – inwestorzy w zamian za finansowanie otrzymują niewielki projekt udziałów
- crowdfunding pożyczkowy – inwestorzy finansują projekt w formie pożyczki i oczekują zwrotu wpłaconego kapitału
Czemu założyciele firm i twórcy decydują się na crowdfunding udziałowy?
Głównym celem equity crowdfundingu jest zdobycie funduszy przez startup/projekt na dalszy rozwój. W zamian za podzielenie się z inwestorami udziałami w projekcie, twórcy/przedsiębiorcy pozyskują kapitał niezbędny do jego rozwoju. W otwartych emisjach publicznych możliwe jest do pozyskania 1 milion euro.
Dzięki crowdfundingowi, poza kapitałem, projekty uzyskują całą rzeszę tzw. ewangelistów, którzy swoimi kanałami wspierają projekt w który zainwestowali.
W jakich krajach można inwestować w crowdfunding udziałowy?
Spójne regulacje dot. crowdfundingu udziałowego w UE pozwalają platformom na dzialanie na terenie całej UE na podstawie zezwolenia wydanego tylko w jednym kraju, bez konieczności uzyskania pozwoleń w każdym kraju. W efekcie, Polscy inwestorzy mogą także wspierać projekty na platformach zarejestrowanych poza Polską. Polski rynek crowdfundingu udziałowego jest dużo mniejszy niż w Niemczech, Francji czy Włoszech.
Ile trzeba zainwestować?
Dzięki crowdfundingowi każdy, kto wpłaci nawet najmniejszą określoną w emisji kwotę, zostaje współwłaścicielem biznesu obejmując niewielką liczbę udziałów w firmie. Nie jest do tego niezbędne posiadanie wielkiego kapitału, jak w przypadku inwestycji VC/PE/angel investing.
Należy jednak podkreślić, że o ile jest to niezwykle atrakcyjna forma pozyskiwania finansowania przez firmy posiadające ciekawy pomysł czy produkt, o tyle jako inwestycja obarczona jest ona sporym ryzykiem.
Jakie ryzyka, problemy wiążą się z inwestowaniem w crowdfunding udziałowy?
Poza standardowymi ryzykami takimi jak upadek firmy stojącej za projektem wynikającym z realiów rynkowych, crowdfunding udziałowy wiążę się z problemem nie występującym w innych tego typu formach finansowania.
Tym problemem jest trudność wyjścia z takiej inwestycji. Platformy crowdfundingowe służą jedynie do przeprowadzenia pierwszej kampanii i sprzedaży pakietu akcji przez daną spółkę. Nie zajmują się one jednak późniejszym obrotem tymi papierami na rynku wtórnym jak dzieje się to w przypadku spółek notowanych na giełdzie.
Aby sprzedać takie akcje, inwestor musi samodzielnie znaleźć kupca, bądź czekać aż spółka zadebiutuje na giełdzie. Zwykle inwestorzy inwestują niewielkie kwoty za pojedyńcze akcje, a nie duże pakiety akcji. W konsekwencji, ciężko jest znaleźć kupca, który byłby zainteresowany tak niewielkim pakietem akcji.
A oto opisy dużych, rozpoznawalnych platform działających na terenie całej Europy.
Lista platform
WhyDonate
WhyDonate to platforma, która umożliwia zbieranie pieniędzy na dowolny cel. Platforma zarejestrowana jest na terenie Holandii. WhyDonate jest jedną z ‘najtańszych platform’ – pobiera jedynie minimalną opłatę transakcyjną w wysokości 1,9% + 0,25 euro dla fundraiserów, podczas gdy darczyńcy nie ponoszą żadnych opłat.
FundedByMe
FundedByMe została założona w Sztokholmie w 2011 r. i jest jedną z pierwszych platform crowdfundingowych na świecie, która oferuje zarówno crowdfunding oparty na nagrodach, jak i crowdfunding udziałowy.
Platforma koncentruje się głównie na europejskich przedsiębiorcach.
FundedByMe działa globalnie i ma biura w Szwecji, Finlandii, Danii, Norwegii, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech i Singapurze. Projekty zbierające finansowanie w modelu crowdfundingu opartego na nagrodach są dostępne na całym świecie, crowdfunding udziałowy jest dostępny tylko w Europie, a crowdfunding pożyczkowy jest dostępny tylko w Niemczech.
Crowdcube
Crowdcube jest jedną z największych platform equity crowdfundingowych w Europie. Założona w 2010 roku w UK, umożliwiła inwestycję ponad 26 milionów funtów.
Crowdcube uruchomił w 2014 roku „Crowdcube Venture Fund”, który umożliwia inwestorom inwestowanie w start-upy z dodatkową pewnością, że niezależny wykwalifikowany menedżer funduszu inwestuje, zarządza i śledzi ich inwestycje.
Ulule
Założona w 2010 roku w Paryżu platforma jest jedną z największych w Europie. Firma ma biura w Rzymie, Barcelonie, Brukseli i Montrealu.
Ulule twierdzi, że ma najwyższy wskaźnik pomyślnie sfinansowanych kampanii w branży crowdfundingowej, który obecnie wynosi 65%.
Ulule koncentruje się na przedsięwzięciach zorientowanych na społeczność i projektach artystycznych. Dzięki Ulele, twórcy pozyskali już ponad 135 milionów euro.
Companisto
Companisto jest jedną z wiodących platform crowdfundingu udziałowego w Europie. Inwestorzy mogą zainwestować nawet 5 euro w innowacyjne start-upy.
Platforma z powodzeniem sfinansowała 30 startupów i do tej pory zainwestowała prawie 6 milionów euro.
Seedrs
W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Seedrs zainwestował średnio ponad 1 mln funtów w pomyślnie sfinansowane kampanie. Przeprowadzają prawne due diligence każdej firmy, która chce pozyskać pieniądze, więc inwestorzy mogą czuć się bezpieczniej. Inwestorzy mogą zainwestować nawet 10 funtów w projekt.
Platforma Seedrs zapewnia także komunikację po inwestycji od startupów do inwestorów, aby na bieżąco informować inwestorów o postępach projektu.
MyMicroInvest
Założona w 2011 roku jako platforma inwestycyjna, aby umożliwić osobom fizycznym inwestowanie u boku profesjonalistów w europejskie startupy i MŚP. MyMicroInvest rozwija model finansowania dla wybranych projektów, który składa się z połączenia profesjonalnych inwestycji z jednej strony i crowdfundingu z drugiej. W związku z tym może zaoferować osobom prywatnym wyjątkową możliwość inwestowania w kapitał podwyższonego ryzyka, wraz z profesjonalnymi inwestorami i aniołami biznesu, ciesząc się tymi samymi warunkami i umożliwiając im dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Za pośrednictwem MyMicroInvest zebrano ponad 31,5 miliona euro od momentu jego komercyjnego uruchomienia, a platforma ma ponad 35 000 członków.
Podsumowanie
Na rynku europejskim działa wiele platform crowdfundingu udziałowego. Niektóre z nich mają już ponad 10 lat doświadczenia. Nie potrzeba wielkiego kapitału, aby rozpocząć tego typu inwestycje – niektóre platformy pozwalają inwestować drobne kwoty.
Warto jednak pamiętać, że crowdfunding udziałowy ma przed sobą duże wyzwania – wyjście z tego typu inwestycji jest bardzo trudne. Potrzeba wiele czasu, zanim projekt wejdzie na giełdę lub wiele wysiłku, aby znaleźć kupca na swoje udziały poza giełdą.
Źródła:
https://lenderkit.com/blog/best-european-countries-for-crowdfunding-platforms/