Luksusowe zegarki – jak inwestować?

Trzy zegarki Rolex w witrynie sklepowej.
Luksusowe zegarki, szczególnie limitowane kolekcje osiągają zawrotne ceny na licytacjach.

Istnieje wiele form inwestycji pozagiełdowych, które są słabo skorelowane z rynkiem finansowym i pozwalają na ucieczkę przed inflacją. Inwestowanie w luksusowe zegarki może być mądrym posunięciem, ponieważ niektóre modele mogą znacznie zyskać na wartości w czasie. W tym artykule opiszemy czym charakteryzują się inwestycje w luksusowe zegarki, jak je wybierać, jaki trzeba mieć kapitał i czy każdy drogi zegarek można nazwać inwestycją.

Charakterystyki inwestowania w luksusowe zegarki

Jakie wzrosty

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że inwestowanie w zegarki należy do kategorii inwestycji w dobra luksusowe. Jeśli rozpatrywać wzrost cen tej kategorii w ostatnich latach, to zegarki są daleko w tyle za inwestowaniem w rzadkie whisky czy samochody. Jeszcze 3 lata temu zegarki uchodziły za jedną z najsłabiej rosnących kategorii inwestycji w dobra luksusowe, jednak w ostatnich 2 latach pozycja zegarków w indeksie Knight Frank Luxury Investment znacznie się poprawiła, a ta kategoria odnotowała 16% wzrost.

Horyzont czasowy

Inwestowanie w zegarki to zdecydowanie gra długoterminowa, w której horyzontem czasowym powinno być 10, a może i 30 lat. Dopiero w takim okresie widzimy silny przyrost wartości luksusowych zegarków.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, w której niektóre zegarki zyskują znacząco w ciągu roku lub dwóch, jednak należą one zdecydowanie do rzadkości.

Inwestycja vs zakup konsumpcyjny 

Podobnie jak w przypadku samochodów kupowanych jako lokata kapitału, zegarki mają praktyczne zastosowanie. Biorąc pod uwagę dużą niewiadomą, jaką obarczone jest inwestowanie w zegarki, warto kupować te zegarki które nam się podobają i które chcielibyśmy sami nosić. Jeśli inwestycja nie przyniesie nam dużych zysków, to przynajmniej będziemy mieli przyjemność z jego użytkowania.

Nowe vs stare zegarki

Nowe zegarki, w momencie zakupu zwykle tracą na wartości. Dzieje się to podobnie jak w przypadku samochodów – ciężko oczekiwać, żeby nowe drogie auto zaczęło zyskiwać na wartości w krótkim terminie. Zwykle potrzeba wielu lat, aby dany produkt nabrał miana ‘kultowego’ i był poszukiwany przez kolekcjonerów. W pierwszych latach tego typu produkty zwykle szybko i znacząco tracą na wartości, by stopniowo odzyskiwać a może i przewyższać swoją cenę.
Inwestowanie w nowe zegarki z wiarą, że staną się kultowym produktem po latach obarczone jest ogromnym ryzykiem i wymaga dużej wiedzy rynkowej.

Dużo lepszym sposobem inwestowania w zegarki jest kupowanie zegarków typu vintage. Polega ono na kupowaniu starszych zegarków ‘z drugiej ręki’ w dobrym stanie, przy znajomości trendów na rynku zegarków luksusowych. Takie zegarki mogą dać zarobić w ciągu kilku lat. Rzadko jednak są okazją na szybki zarobek i zwykle są one drogie. 

Jak zarobić na nowych luksusowych zegarkach?

Sposobem jest flipowanie – kupowanie zegarka po niższej cenie i próba odsprzedania go po wyższej cenie w krótkim czasie. Od czasu do czasu na rynku występują niedobory danego produktu i na rynku wtórnym cena potrafi być nieco wyższa niż na rynku pierwotnym. Ta strategia wymaga bardzo dobrej znajomości rynku zegarków i umiejętności szybkiego identyfikowania dobrych ofert.

Drugim sposobem jest wykorzystanie ograniczonej podaży zegarków niektórych marek. Niektóre marki limitują podaż i wymagają czekania lat na liście oczekujących, aby kupić luksusowy produkt. Zdarza się, że zegarek w salonie mogą nabyć tylko osoby, które już wcześniej kupowały zegarki tej marki – tak bywa w przypadku wybranych Rolexów.
Jeśli możemy zakupić taki zegarek, to na rynku wtórnym możliwe może być jego odsprzedanie z natychmiastowym zyskiem.

Jak określić które luksusowe zegarki będą miały wysoki ROI?

Rynek luksusowych zegarków vintage rządzi się swoimi prawami i podlega zmieniającym się modom. Rynek stale się zmienia, wpływa na niego wiele czynników i określenie co będzie modne za 10-20 lat jest bardzo trudne.  Poniżej wymienimy szereg czynników, na które dziś zwracają uwagę inwestorzy i które wpływają na ich cenę.

Stan zachowania

Kolekcjonerzy i inwestorzy zwracają uwagę na stan zachowania danego zegarka. Istnieje spore ryzyko, że zegarek w złym stanie nie będzie w stanie utrzymać wartości lub zyskiwać na niej. Słabiej utrzymane zegarki są zwykle o wiele tańsze od tych w stanie idealnym.

Rzadkość

Im rzadszy egzemplarz, tym lepiej dla Twojej inwestycji. Kolekcjonerzy chętnie poszukują zegarków, których na rynku jest mało lub pochodzą z limitowanych edycji. Duży popyt i niska podaż takich zegarków na rynku wtórnym powodują, że ich ceny mogą mocno rosnąć.

Kultowe modele

Niektóre modele marek takich jak Rolex, Patek Philippe czy Omega określane są mianem kultowych, a te modele często zyskują na wartości. Oczywiście nie każdy Rolex to dobra inwestycja, ale wybieranie kultowych poszukiwanych modeli może zwiększyć szansę na sukces inwestycji.

Wartość historyczna

Zegarki związane mocno z jakąś osobą, epoką czy wydarzeniem są często poszukiwane przez kolekcjonerów. Duża wartość historyczna może mieć duże znaczenie dla późniejszych wzrostów cen. 

Marka

Sama marka to za mało, ale lepiej wybierać modele od zaufanych, rozpoznawalnych producentów. Wybór marek typu Rolex czy Omega może zwiększyć szansę na wzrost wartości w przyszłości.

Gdzie pozyskiwać wiedzę na temat zegarków inwestycyjnych?

Świetnym sposobem może być dołączenie do społeczności dla kolekcjonerów. Istnieje sporo anglojęzycznych forów  np. WatchUSeek.com czy TimeZone.com
Kolekcjonerzy dyskutują też na Reddit, m. in. na r/Watches/ lub r/WatchExchange

Na facebooku działają też grupy takie jak Luxury Watch Club. Po wyszukaniu ‘Luxury watch’ pojawi się wiele innych grup z których można czerpać wiedzę.

Warto nawiązać też relacje z ekspertami czy dealerami zegarków i konsultować z nimi swoje zakupy inwestycyjne.

Jak kupować?

Uwaga na podróbki

Z pewnością natkniesz się na rynku wtórnym na podróbki, które ktoś będzie chciał Ci sprzedać. Niekoniecznie świadczyć będzie o tym niska cena – często podróbki wyglądają bardzo autentycznie i są oferowane po rynkowej cenie oryginału.  Umiejętność odróżnienia fałszywki może uratować Twoje pieniądze. Jak to zrobić? Przed zakupem warto dowiedzieć się jak wygląda konkretny model w oryginale, jak wygląda pudełko. Można dowiedzieć się tego oglądając oryginał w sprawdzonym sklepie lub wziąć do pomocy rzeczoznawcę. 

Warto kupować od zaufanych sprzedawców, którzy mogą potwierdzić autentyczność i historię danego zegarka. 

Własna nisza

Aby ułatwić sobie pierwsze zakupy, warto wybrać dla siebie niszę tj. zegarki z danej epoki lub danego producenta.
Dzięki temu zawęzisz obszar poszukiwań i łatwiej będzie znaleźć okazje inwestycyjne. 

Platformy/Marketplace’y wyspecjalizowane w luksusowych zegarkach

Na rynku działa wiele platform, umożliwiających kupno/sprzedaż luksusowych zegarków z drugiej ręki. To właśnie tutaj znajdziecie najwięcej ofert. Platformy umożliwiają łatwe wyszukiwanie produktów różnych marek w różnych przedziałach cenowych.
Warto pamiętać jednak, że sprawdzenie autentyczności leży po stronie kupującego i te platformy nie weryfikują sprzedawanych tam produktów.
To największych platform należą m. in. chrono24.com, watchfinder.co.uk czy bobswatches.com

Sklepy stacjonarne i internetowe

Niemal w każdym większym mieście w Polsce znajdziemy sklep, lokal lub antykwariat z zegarkami luksusowymi, choć te najrzadsze egzemplarze zegarków będą trudniej dostępne. 

Prywatne oferty

Na forach, grupach w internecie znajdziemy wiele osób, które chcą sprzedać swoje zegarki. Warto jednak pamiętać, że tutaj istnieje największe pole do nadużyć i warto zachować ostrożność przy zakupach towarów luksusowych.

Domy aukcyjne

Domy aukcyjne od czasu do czasu organizują aukcje, na których kupić można luksusowe zegarki kolekcjonerskie. Oferowane na takich aukcjach produkty posiadają zwykle gwarancję autentyczności wystawioną przez dany dom aukcyjny.
Zagranicą domy aukcyjne które specjalizują się w zegarkach to m. in. Christie’s, Sotheby’s, Philips czy Watches of Knightsbridge. Ceny jakie osiągają produkty na tych aukcjach bywają bardzo wysokie. 

W Polsce nie mamy wielu domów aukcyjnych oferujących zegarki luksusowe, ale od czasu do czasu zdarzają się licytacje w Desa Unicum. 

Ile kosztują luksusowe zegarki typu vintage?

Nie istnieje jeden indeks, który odzwierciedlałby zmiany i ceny zegarków vintage.
Obrót luksusowymi zegarkami z drugiej ręki jest stosunkowo niewielki, a w dodatku egzemplarze tego samego modelu mogą różnić się stanem zachowania co mocno wpływa na cenę. Zdarza się, że jeden egzemplarz kosztuje 50 tys. USD, a drugi w lepszym stanie 100 tys. USD.
Aby ocenić, czy cena danego egzemplarza jest wysoka, trzeba szukać podobnych aukcji na stronach domów aukcyjnych czy marketplace’ach. 

Na forach czy marketplace’ach znajdziemy wiele ofert zegarków w cenie nieznacznie przekraczającej 5 tys. USD. Ceny części z tych zegarków mają szansę urosnąć w ciągu najbliższych 10 lat wielokrotnie.
Kultowe zegarki z lat 60 tych czy 70 tych, takie jak Rolex Daytona czy Patek Philippe Nautilus, osiągnęły w ostatnich latach ceny przekraczające 100 tys. USD. Warto jednak pamiętać, że historyczne wzrosty wcale nie oznaczają, że ceny tych najdroższych towarów będą rosnąć. 

Podsumowanie

Drogie zegarki to kategoria produktów luksusowych, które mogą po latach przynieść zyski, jednak powinny być traktowane głównie jako produkt użytkowy.
Nie każdy luksusowy zegarek ma potencjał, aby jego cena zaczęła rosnąć, a każdy tego typu zakup powinien być poparty długą analizą.  

Rynek ten jest bardzo zmienny i ciężko przewidzieć które zegarki staną się obiektem zainteresowań inwestorów po latach.
Jeśli rozpatrujemy zegarki pod kątem inwestycyjnym, to metodą może być kupowanie zabytkowych, rzadko spotykanych zegarków lub flipowanie nowych zegarków korzystając z ograniczonej podaży niektórych egzemplarzy.

Źródła:
https://strefainwestorow.pl/artykuly/wywiady/20200221/jak-inwestowac-w-zegarki-alex-ghotbi
https://portfelpolaka.pl/jak-inwestowac-w-zegarki/#Indeksy_rynku_zegarkow_kolekcjonerskich
https://www.demus-zegarki.pl/Jak-zainwestowac-w-zegarek-Praktyczny-poradnik-blog-pol-1658068801.html

Leave a Comment