Jak inwestować w monety kolekcjonerskie? Podstawy

Jak inwestować w monety.
Monety kolekcjonerskie to nietypowa inwestycja.

Monety kolekcjonerskie mają dużą wartość, a ich cena może wzrosnąć z czasem. Inwestowanie w monety kolekcjonerskie wymaga jednak dużej wiedzy i doświadczenia, ponieważ rynek monet kolekcjonerskich jest bardzo zmienny i trudny do przewidzenia. Przed rozpoczęciem inwestowania w monety kolekcjonerskie należy nauczyć się oceniać ich wartość. Warto jednak pamiętać, że nigdy nie mamy pewności, czy cena posiadanych przez nas monet będzie nadal wzrastać.

Inwestować w monety bulionowe czy kolekcjonerskie?

Rozróżniamy 2 typy monet inwestycyjnych: bulionowe i kolekcjonerskie

Monety bulionowe 

to monety, których główną wartość stanowi cena metalu, z którego są wykonane. Ich cena zazwyczaj przekracza ceną metalu, z którego są wykonane (zwykle złota, srebra, platyny lub palladu). Monety bulionowe bite są one w różnych wielkościach – zawierających od 1/10 do 1 uncji złota. Ze względu na ich koszt wytworzenia i marżę producenta, do celów inwestycyjnych najlepiej kupować większe monety bulionowe (najlepiej 1-uncjowe). 

Monety kolekcjonerskie 

to monety, których wartość opiera się głównie na ich rzadkości lub unikatowości, a nie na cenie metalu, z którego są wykonane. Monety kolekcjonerskie wydawane są dla uczczenia specjalnych okazji i potrafią szybko zyskiwać na wartości.
Ich twórcy dbają, żeby nadać monetom ekskluzywny wizerunek i  ograniczają liczbę emitowanych w danym wzorze monet.
Monety te są sprzedawane zazwyczaj dużo powyżej ceny metalu, z którego są wykonane. Ich wartość zależy głównie od ich rzadkości, stanu zachowania, wieku, jego historii i nakładu. Rzadsza moneta będzie miała większą wartość niż ta powszechna. W przypadku srebrnych monet najlepiej inwestować w te z nakładami poniżej 60 tys. sztuk, a w przypadku złotych poniżej 8 tys. sztuk.

W teorii większe szanse na zarobek dają monety kolekcjonerskie – w praktyce ich cena zależy od szeregu czynników, jednak ich cena nie powinna spaść poniżej wartości kruszcu, z którego są wykonane.

Jak drogie mogą być monety kolekcjonerskie?

Najdrożej sprzedaną monetą na świecie jest Double Eagle z 1933 r.. Kupiec zapłacił za nią ponad $18M. Wybito tylko kilka tysięcy sztuk, ale ze względu na ówczesny kryzys, moneta ta została wycofana z obiegu, a większość egzemplarzy przetopiono na sztabki.

Najdroższą polską monetą w historii jest moneta 100 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy. Podobno do dzisiaj przetrwało wyłącznie sześć egzemplarzy. Rekordowa kwota sprzedaży w wysokości 2.16M dolarów padła w styczniu 2018 roku na aukcji w Stanach Zjednoczonych. Kolejną z najdroższych polskich monet również pochodzi z czasów Zygmunta III Wazy – wartość monety 50 dukatów osiągnęła wartość 2.8M PLN.

Kolekcjonowanie monet średniowiecznych to dziedzina nieco wysoce specjalistyczna, jednak mogąca przynosić ogromne zyski. Wymaga to jednak ogromnej wiedzy zarówno numizmatycznej i historycznej. 

Wysokie ceny osiągają też monety obiegowe z okresu istnienia II Rzeczpospolitej. Zdecydowanie najdroższa i najrzadsza moneta z tego czasu to 5 złotych z 1932 roku z wizerunkiem uskrzydlonej Nike – bogini zwycięstwa – na rewersie. Jej wartość sięga ponad 100 tys. złotych.

Ogromną popularność zyskały też monety z czasów PRL-u. Do najbardziej poszukiwanych monet PRL  zaliczamy:

  • dziesięciogroszówkę z 1973 roku, bez znaku mennicy
  • złotówki z 1957 roku,
  • 5 złotych z wizerunkiem Rybaka z 1958 roku z tzw. bałwankiem.

Czy wszystkie monety kolekcjonerskie drożeją?

Nie wszystkie monety kolekcjonerskie drożeją, ale ceny zazwyczaj nie spadają poniżej ceny emisyjnej. Zdarzają się sytuacje, że wzrost ceny można przewidzieć jeszcze przed emisją.  Dochodzi do tego, gdy inwestorzy wykupili cały nakład przed lub w dniu premiery. Wówczas nowi kupcy mogą liczyć już tylko na rynek wtórny.
Podczas inwestycji w monety warto pamiętać, że ceny potrafią fluktuować. Czasem cena spada od razu po emisji.

Jakie stopy zwrotu przynosi inwestowanie w monety kolekcjonerskie?

Inwestowanie w monety kolekcjonerskie to zwykle gra długoterminowa, która od kilku lat mocno zyskuje na popularności. Często monety kolekcjonerskie zyskują 500% lub więcej w ciągu kilku lat. 

W przypadku monet obiegowych, cena zaczyna rosnąć dopiero po 20-30 latach.

Monety w pewnych przypadkach przynoszą zwroty już w krótkim terminie, ale nie należy to do reguły. Zgodnie z badaniem prof. Krzysztofa Borowskiego z SGH, na niektórych wyemitowanych w 2021 r. i 2022 r. monetach można było zarobić 53-185 proc. w ciągu jednego kwartału.

Jakie monety wybierać?

Nie ma sztywnych  reguł – czasem wszystko wskazuje na to, że inwestycja może okazać się sukcesem, a wcale tak nie jest. Niekiedy też moneta, która od kilku lat utrzymuje stałą cenę nagle zaczyna interesować kolekcjonerów i drożeje.
Warto jednak brać pod uwagę te cechy monet:

  • dobrze zachowane – najlepiej zachowane egzemplarze mają najwyższą wartość 
  • wybite w niewielkim nakładzie lub najrzadsze – im mniej monet, tym mniejsza podaż i większa rzadkość. Przydatne tu może być sprawdzenie monety pod kątem skali rzadkości monet Hutten-Czapskiego
  • z wartością historyczną – monety związane z istotnym momentem historii osiągają większą wartość
  • popularne wśród kupujących – pewne monety cieszą się większą popularnością od innych i są łatwiejsze do dalszej sprzedaży. Warto tutaj skupić się na monetach z indeksu PCGS3000
  • do kolekcji – warto zbierać całe serie monet okolicznościowych poświęconych konkretnym postaciom, wydarzeniom. Można wtedy znaleźć kupca na całą kolekcję
  • w danym roczniku w przypadku współczesnych monet – gdy jedna moneta nie uzyska wysokiej ceny po kilku latach, to w kolekcji znajdą się takie, które zyskają nawet kilkaset procent.

Podsumowanie

Monety mogą okazać się świetną inwestycją kapitału w długim okresie, choć uzyskanie zadowalających zwrotów z inwestycji wymaga niemałej wiedzy. Nie każda moneta może być dobrą inwestycją.
Najlepszą mogą okazać się limitowane monety kolekcjonerskie z wysokiej jakości kruszca, powiązane z konkretnymi wydarzeniami historycznymi. Ceny metali szlachetnych ulegają zmianom, jednak są dość popularne wśród inwestorów. Skuteczne inwestowanie w to aktywo wymaga jednak mocnego researchu, znajomości branży i dużo cierpliwości. 

Leave a Comment