
Glamping to stosunkowo nowy trend na rynku, szczególnie polskim. Jedną z najbardziej popularnych wśród Polaków inwestycji pozagiełdowych są nieruchomości. W ostatnich latach w Polsce powstał cały przemysł wokół inwestowania w nieruchomości przez osoby indywidualne.W Internecie znajdziemy tysiące kursów czy szkoleń dotyczących wyszukiwania, kupowania, remontowana czy wynajmowania mieszkań. Wiele firm wyspecjalizowało się w zarządzaniu mieszkaniami na wynajem. W 2021 roku w Polsce ok. miliona osób zarabiało na wynajmie nieruchomości *1
To jednak nie jedyny sposób inwestowania w nieruchomości. Na rynku mamy wiele opcji m.in.:
- inwestycje w condohotele z gwarantowanym % zwrotu
- inwestycje w REITy
- inwestowanie w lokale usługowe, magazyny
- flipy
- inwestycje w ośrodki glampingowe
Czym jest glamping?
Glamping to nic innego niż wypoczynek w luksusowych namiotach blisko natury.
Staje się w Polsce coraz bardziej popularny, ponieważ daje ludziom szansę na wypoczynek blisko natury bez kompromisów w kwestii luksusu.
Glamping to połączenie słów „glamour” i „camping” – sposób spędzania wakacji, który zapewnia hotelowe standardy przy jednoczesnym zanurzeniu w naturze. Ta forma wakacji jest popularna na Zachodzie od kilku lat, a ostatnio zyskała popularność również w Polsce.
Za dobę w ośrodku glampingowym często klienci płacą więcej niż za 4* hotel w Warszawie.
Tego typu inwestycja przynieść może o wiele większe zyski w skali roku niż inwestycja w nieruchomości na wynajem.
Jak zainwestować w namiot glampingowy?
Są dwie drogi zarabiania na glampingu:
1. Stworzenie własnego ośrodka i zarządzanie nim – wymaga to, poza kapitałem, także dostępu do terenu na którym można stworzyć ośrodek oraz dużego zaangażowania operacyjnego podobnego do zarządzania mieszkaniem do wynajęcia na airbnb.
Ta droga może być idealna dla osób chcących stworzyć nowy biznes lub dla osób już posiadających hotel, restauracje lub ośrodek agroturystyczny w lokalizacji na obrzeżach miast/na wsi. W tym przypadku możemy liczyć na najwyższy zwrot z inwestycji
2. dołączyć jako inwestor do budowy ośrodka – w tym przypadku wymagany jest tylko kapitał. Podobnie jak w przypadku inwestycji w condohotele, można dołączyć jako inwestor do budowy ośrodka glampingowego finansując jeden z namiotów. W tym przypadku możemy liczyć na niższe zwroty z inwestycji, ale jest to inwestycja w pełni pasywna. Prawdopodobnie (w zależności od zawartej umowy) przysługiwać nam będzie darmowe wynajęcia namiotu na własne potrzeby przez ustaloną ilość dni w roku.
Ile można zarobić?
Zgodnie z artykulem z franchising.pl*2 na zwrot z inwestycji w namioty można liczyć w ciągu 2-3 lat, choć jest to uwarunkowane wieloma czynnikami takimi jak cena wyposażenia namiotu, lokalizacja, infrastruktura w okolicy czy przede wszystkim zakres promocji ośrodka. Wynik ten dotyczy oczywiście scenariusza, w którym sami zarządzamy danym ośrodkiem.
Jakie ryzyka wiążą się z glampingiem?
Inwestycja w glamping nie różni się znacząco pod tym kątem od inwestycji w hotele czy ośrodki wypoczynkowe.
Taka inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę, co znacząco ułatwia start. Trzeba jednak pamiętać o konieczności doprowadzenia podstawowych mediów: wody czy elektryczności. Taki ośrodek powinien być położony blisko natury, z dala od dróg czy masowych zabudowań. Powinien posiadać dobry dojazd i dostęp do mediów.
Przy decyzji o stawianiu ośrodka warto zastanowić się także na jakie atrakcje w okolicy będą mogli liczyć goście i czy w okolicy jest baza restauracyjna.
Większość namiotów glampingowych mogą działać cały rok, ale z pewnością warto sprawdzić je przed zakupem, aby nie obniżyć sobie znacząco zwrotu z inwestycji.