O nas

Rzetelnie i przystępnie o inwestycjach alternatywnych

W odpowiedzi na brak jednego miejsca, które prezentowałoby sprawdzone informacje o inwestowaniu w inny sposób niż na giełdzie postanowiliśmy podjąć wyzwanie i stworzyć oInwestycjach.pl.

2022 rok upłynął pod kątem ogromnej zmienności na rynkach finansowych. Globalnie spadki na giełdach, wojna na Ukrainie czy znaczący spadek kryptowalut spowodowały ogromne straty w portfelach wielu inwestorów.  W październiku w Polsce inflacja osiągnęła 17,9% rok do roku zgodnie z danymi GUS*1. Mimo ogromnej zmienności na rynkach, nawet najmniej skorzy do ryzyka Polacy zaczęło zastanawiać się jak bezpiecznie zainwestować swoje pieniądze. 

Czytając polskie portale informacyjne czy słuchając podcastów dotyczących inwestowania napotykamy głównie na 3 typy inwestycji: akcje, kryptowaluty czy nieruchomości.  

Jak się ma nasza giełda?

  • w sierpniu 2022 roku indeks WIG20 polskiego GPW osiągnął najgorszy wynik spośród wszystkich głównych indeksów giełdowych świata. Spadki osiągnęły 28% od początku roku, przebijając nawet indeksy rosyjskie *2
  • indeks S&P500 spadł w 2022 roku o 19,95%, a jeszcze niedawno kochana przez inwestorów Tesla o 69,20%
  • jedna z największych giełd kryptowalut – FTX – złożyła wniosek o upadłość, a z giełdy ‘wyparowały’ miliardy dolarów należące do ponad 100 tysięcy wierzycieli. Dokładna wielkość strat nie jest jeszcze znana, ale wobec założycieli prowadzone jest śledztwo
  • bitcoin stracił w 2022 roku ponad 60% wartości, Ether 64,5%,, a założyciel projektu Terra (kryptowaluta Luna) jest poszukiwany 
  • nieruchomości są aktywem mniej płynnym, wymagają dużego nakładu czasu i zamrożenia większego kapitału. Słychać coraz więcej głosów ekspertów, że to koniec wzrostów na tych rynkach w Polsce. Zgodnie z raportem NBP, realne czynsze mieszkań w III kwartale 2022 zaczęły spadać *3
 

Zatem jak bezpiecznie inwestować przy tak dużej zmienności?

O ile tradycyjne inwestycje, takie jak akcje, obligacje, fundusze i ETF-y są szeroko omawiane w polskim mainstreamie, o tyle istnieje ogromna mnogość inwestycji alternatywnych, pozagiełdowych, o których słyszymy o wiele rzadziej.

Zaliczamy tu m. in. surowce, angel investing, pożyczki P2P (m. in. dla biznesu), inwestycje w lokale usługowe i magazyny, dobra luksusowe (zegarki, alkohole), towary kolekcjonerskie czy farmy PV.
Takie inwestycje stanowią dla inwestorów wyjątkową okazję do dywersyfikacji portfela i mogą oferować większe potencjalne zyski w porównaniu do tradycyjnych akcji i obligacji. Często oferują dodatkowe zabezpieczenie czy to w formie namacalnego surowca, przedmiotu czy w przypadku pożyczek wpisu hipoteki lub zastawu. W związku z tym, inwestycje pozagiełdowe mogą być ważnym narzędziem dla inwestorów, którzy chcą poruszać się w coraz bardziej złożonym krajobrazie rynkowym. 

Ogólnie rzecz biorąc, inwestycje alternatywne stały się atrakcyjną opcją dla wielu inwestorów, którzy chcą rozszerzyć swoje portfele o potencjalnie lukratywne możliwości.

Brakuje wygodnego dostępu do sprawdzonych informacji

Dostęp do takich inwestycji wymaga od polskiego inwestora posiadania albo wiedzy eksperckiej w danej dziedzinie, albo śledzenia zagranicznych źródeł, forów i prowadzenia samodzielnych analiz.

 Należy pamiętać, że wszystkie inwestycje wiążą się z nieodłącznym ryzykiem, dlatego też inwestorzy powinni mieć wiedzę i możliwości przeprowadzenia dokładnej analizy due diligence przed podjęciem jakichkolwiek decyzji.
Tego typu wysokie bariery rozpoczęcia inwestycji powodują, że dla wielu polskich inwestorów możliwości kończą się na kupowaniu akcji czy samodzielnym wyszukiwaniu i remontowaniu mieszkań pod wynajem.

Naszym zdaniem brakuje na polskim rynku źródła, które w przystępnej formie w jednym miejscu pozwalałoby zapoznac sie z roznymi mozliwosciami inwestycji pozagieldowych I wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie formy aktywów. .

I tu wchodzimy my, cali na biało 😉

Naszym celem jest zbierać i publicznie udostępniać te dane, które do tej pory były dostępne jedynie dla ‘branżowych wyjadaczy’. Kontaktować się z ekspertami od konkretnych klas aktywów, aby stworzyć jedno miejsce z którego czerpać będzie można wiedzę na temat inwestowania pozagiełdowego i mieć szeroki wachlarz możliwości. 

Chcielibyśmy, aby każdy zainteresowany mógł bezpiecznie wykorzystywać nadarzające się okazje i nie ograniczać się do akcji czy nieruchomości.

Twoja opinia jest dla nas ważna

wypełnij ankietę i daj znać co myślisz o blogu. To tylko 30 sekund!