
Inwestowanie w nieruchomości kojarzy się z koniecznością posiadania wysokiego kapitału oraz długim okresem zwrotu z inwestycji. Tymczasem w Europie działa wiele platform P2P w branży nieruchomości, które umożliwiają inwestowanie znacznie mniejszych kwot.
Ten sposób inwestycji zapewnia z góry ustaloną stopę zwrotu z inwestycji i pozwala na dywersyfikację ryzyka. W tym artykule przedstawiamy 11 platform, które umożliwiają inwestowanie w nieruchomości mniejszych kwot na terenie UE i UK.
Jak to działają platformy P2P w branży nieruchomości?
Pożyczkobiorca zainteresowany uzyskaniem finansowania zgłasza swój projekt do platformy P2P. Platforma po swojej stronie przeprowadza audyt prawno-inwestycyjny nieruchomości stanowiącego zabezpieczenie oraz tworzy ramy prawne będące podstawą pożyczki.
Jeśli projekt przejdzie pozytywnie audyt, informacje o projekcie trafiają na stronę dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników. Tam działa zasada ‘kto pierwszy ten lepszy’. Inwestor który zdecyduje się na inwestycje przekazuje środki na wskazane konto.
Platformy zwykle mają minimalną kwotę inwestycji, którą trzeba włożyć w projekt. Niektóre z platform same współinwestują swoje środki w projekty dostępne dla inwestorów.
Jakie są typy inwestycji P2P w branży nieruchomości?
Niektóre platformy oferują więcej niż jeden typ inwestycji w nieruchomości. W rezultacie, oprócz standardowych pożyczek na budowę, platformy mogą oferować różne typy ‘hybrydowych’ inwestycji w nieruchomości. Do najczęściej stosowanych należą:
- Pożyczka deweloperska – pożyczka na potrzeby kupna lub przebudowy nieruchomości, oraz koszty utrzymania nieruchomości do czasu, gdy może być sprzedana
Bridge loan – kredyt pomostowy – pożyczka pieniędzy na pokrycie przerwy między dwiema transakcjami (kupnem jednego budynku i sprzedażą drugiego).
Platformy P2P w branży nieruchomości w Europie
Polski rynek P2P lending wciąż raczkuje w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. To UK jest liderem tego rynku w Europie.
Od czasu wyjścia UK z Unii Europejskiej, część regulacji na terenie Wielkiej Brytanii uległo zmianie. W związku z tym platformy zarejestrowane na terenie UK mogą wymagać innych dokumentów weryfikacyjnych niż te stosowane w PL czy innych krajach UE.
A oto lista najpopularniejszych platform, które specjalizują się w inwestowaniu w nieruchomości. W oparciu o dane przedstawione w raportach na ich temat prezentujemy ich podstawowe parametry:
1. Somo
Strona: https://www.somo.co.uk/register
Główny typ inwestycji: Kredyt pomostowy i kredyt na renowacje
Obszar inwestycji: tylko Wielka Brytania
Wysokość pożyczek: od £25,000 do £5 milionów
Termin zwrotu: zwykle do roku
Minimalna kwota inwestycji: minimum £5,000 per pojedyncza projekt
Stopa zwrotu: zwykle ok. 12%
Opis: Nie każdy może zostać inwestorem na platformie somo. Aby to zrobić, trzeba spełnić warunki i potwierdzić bycie inwestorem na terenie UK. Somo uchodzi na jedną z najlepszych tego typu platform na świecie. Oferuje wysokie zwroty z inwestycji, a pożyczki są zabezpieczone. Platforma ma wielu użytkowników i wiele ofert znika po kilku godzinach od publikacji. Pożyczkobiorcy szukają tu zwykle środków na szybki zakup lub remont mieszkania pod flipa lub jako zastaw nieruchomości na potrzeby prowadzenia biznesu.
2. Kuflink
Strona: https://invest.kuflink.co.uk
Główny typ inwestycji: pożyczki pomostowe, pożyczki deweloperskie
Obszar inwestycji: tylko UK
Termin zwrotu: zwykle 3-12 miesięcy
Stopa zwrotu: 6-7%
Opis: Pożyczki na platformie Kuflink przeznaczone są dla inwestorów mniej skłonnych do ryzyka. Sama platforma ma mniejszy zasięg niż somo, choć ma dobre opinie.
3. EstateGuru
Strona: https://estateguru.co/
Główny typ inwestycji: kredyty pomostowe i deweloperskie
Obszar inwestycji: Unia Europejska
Wysokość pożyczek:
Termin zwrotu: 6-36 miesięcy
Minimalna kwota inwestycji: 50 EUR
Stopa zwrotu: zwykle 10-12%
Opis: Istnieje na rynku od 2014 roku. Jedna z najlepszych platform dla inwestorów europejskich. Przez EstateGuru zainwestowano łącznie 677M EUR.
4. Crowdproperty
Strona: https://www.crowdproperty.com/
Główny typ inwestycji: pożyczki deweloperskie
Obszar inwestycji: UK
Stopa zwrotu: ok. 8%
Opis: Platforma zapewnia finansowanie dla mniejszych inwestycji w UK. Inwestycje często znikają szybko z ich strony.
5. BlendNetwork
Strona: https://blendnetwork.com/
Główny typ inwestycji: kredyty pomostowe i deweloperskie
Obszar inwestycji: UK
Minimalna kwota inwestycji: £1,000
Stopa zwrotu: do 15%, zwykle 8-12%
Opis: Najwyższe zwroty na rynku UK. Szybko rozwijająca się platforma. Oferty szybko znikają, więc inwestycja może być trudniejsza niż w przypadku platform z większą podażą ofert.
6. Reinvest24
Strona: https://www.reinvest24.com/
Główny typ inwestycji: pożyczki deweloperskie
Obszar inwestycji: kraje bałtyckie, Hiszpania, Mołdawia
Termin zwrotu: 9-12 miesięcy
7. EvoEstate
Strona: https://evoestate.com/
Główny typ inwestycji: pożyczki deweloperskie
Obszar inwestycji: Unia Europejska
Stopa zwrotu: 6-13%
Opis: Platforma listuje oferty z 19 innych platform. Wybierają spośród nich te ich zdaniem najkorzystniejsze i sami współ inwestują środki w te projekty. W rezultacie, ta platforma pozwala na inwestowanie w innych platformach bez konieczności otwierania środków w innych platformach.
8. CrowdEstate
Strona: https://crowdestate.eu/
Obszar inwestycji: kraje bałtyckie i Włochy
Stopa zwrotu: 10-16%
Opis: Wyższe stopy zwrotu, ale i wyższe ryzyko. Zatem jest to świetny wybór dla bardziej doświadczonych.
9. LetsInvest
Strona: https://letsinvest.eu/
Główny typ inwestycji: pożyczki deweloperskie
Obszar inwestycji: Litwa
Minimalna kwota inwestycji:
Stopa zwrotu: 7-10%
Opis: Dzisiaj platforma oferuje tylko inwestycje na terenie Litwy.
10. FutureBricks
Strona: https://futurebricks.com/
Główny typ inwestycji: pożyczki deweloperskie i pomostowe
Obszar inwestycji: UK
Stopa zwrotu: 10-13%
Opis: Platforma koncentruje się na małych inwestycjach na terenie UK.
11. Rendity
Strona: https://rendity.com/
Główny typ inwestycji: pożyczki zabezpieczone hipoteką
Obszar inwestycji: Niemcy i Austria
Stopa zwrotu: 4-7%
Podsumowanie
Wiele z niżej wymienionych platform P2P weryfikuje podmioty, które starają się pozyskać kapitał, a inwestycje są zabezpieczone nieruchomością. Warto jednak pamiętać, że wciąż może wystąpić ryzyko niewypłacalności podmiotu któremu udzielimy pożyczki. Sam fakt weryfikacji pożyczkobiorcy przez platformę nie oznacza 0% ryzyka. W związku z tym przed podjęciem takiej decyzji zachęcamy do zapoznania się z warunkami na każdej stronie i samodzielnego podjęcia decyzji. A jeśli interesuje Cię inwestowanie bezpośrednio zobacz co pisaliśmy na temat inwestowania w nieruchomości nad Morzem Śródziemnym.