
W 2022 roku znacząco wzrosło zainteresowanie Polaków inwestycjami w metale szlachetne. Polacy w 2022 roku kupili niemal dwukrotnie więcej złota niż w 2020 roku. Wpływ miała na to szalejąca inflacja, która zmusiła wielu sceptyków do rozpoczęcia inwestycji. W tym artykule sprawdzimy jak kształtowały się ceny najpopularniejszych wśród Polaków metali szlachetnych w 2022 roku.
Czemu inwestujemy w surowce?
Zwolennicy inwestowania w metale szlachetne twierdzą, że cechuje je silna odporność na zawirowania rynkowe, co czyni je znakomitą polisą ubezpieczeniową dla posiadanego kapitału.
Według Doroty Sierakowskiej, analityka surowcowego z Domu Maklerskiego BOŚ, inwestowanie w metale szlachetne jest popularniejsze wśród osób, które stać na kupowanie dużej ilości złota, zwłaszcza w formie fizycznej. Złoto i srebro są popularne także pod kątem spekulacyjnym oraz coraz bardziej dostępne dla osób z mniejszym kapitałem.
Jakie metale szlachetne Polacy kupują najczęściej?
Złoto, srebro, platyna i pallad to najpopularniejsze metale szlachetne w które inwestują Polacy.
Pierwsze miejsce zajmuje złoto. Jest cena jest najstabilniejsza wśród metali szlachetnych, a ze względu na duży popyt płynność jest największa. Pomocne jest także zwolnienia transakcji tym surowcem z VAT.
Złoto: sztabki i monety (+0,01% w skali roku)
Sztabki mają najwyższą próbę stopu metalu. Sztaby w górnych przedziałach wagowych mogą ważyć nawet ponad kilogram. Dostępne są również sztabki o wadze 1 grama, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozpocząć inwestowanie. Sztaby są również najlepszym sposobem na szybkie zbudowanie dużego portfela metali szlachetnych.
Monety są zdecydowanie mniejsze i mają niższą próbę złota, ale po latach mogą mieć również wartość kolekcjonerską. Fani i pasjonaci starych i rzadkich monet szukają okazji, by zainwestować w numizmaty, których wartość nominalna przewyższa wartość samego złota.
Wykres cen złota (uncja) w okresie 1 stycznia 2022 r. do 1 stycznia 2023 r. wg bankier.pl
Wzrost o 0,01% w skali roku i duże wahania
Srebro (+3,51%)
Srebro jest często pomijane przez początkujących inwestorów, choć wielu ekspertów twierdzi że jego wartość często bywa niedoszacowana. Ceny srebra częściej fluktuuje częściej niż kurs złota, co wynika z dużego wykorzystania tego surowca w przemyśle. Kryzysy w poszczególnych branżach mogą mieć duży wpływ na jego cenę.
Ten kruszec może być bardziej odpowiedni dla inwestorów z niewielkim portfelem. Jest ono tańsze od pozostałych metali szlachetnych, więc na jego zakup mogą sobie pozwolić nawet osoby z mniejszym kapitałem. Biorąc pod uwagę większe wahania, srebro może przynieść szybszy zysk, ale inwestycja jest obarczona większym ryzykiem.
Wykres cen srebra (uncja) w okresie 1 stycznia 2022 r. do 1 stycznia 2023 r. wg bankier.pl
Wzrost o 3,51% w skali roku, pomimo wysokich wahań
Platyna (+12,39%)
Platyna jest o wiele rzadsza niż złoto i srebro. Surowiec ten wykorzystywany jest w różnych gałęziach przemysłu. m. in. do produkcji samochodowych katalizatorów.
Podobnie jak w przypadku platyny, cena może fluktuować ze względu na jego wykorzystanie w przemyśle.
Inwestycje w platynę charakteryzują się niską dostępnością. Wiele nominałów i monet można kupić nieregularnie albo jedynie na specjalne zamówienie.
Wykres cen platyny (uncja) w okresie 1 stycznia 2022 r. do 1 stycznia 2023 r. wg bankier.pl
Wzrost o 12,39% w skali roku, pomimo wysokich wahań.
Pallad (-5,77%)
Podaż sztabek i monet wykonanych z palladu jest jeszcze mniejsza niż platyny.
Podobnie jak platyna, jest wykorzystywany do produkcji katalizatorów. Używa się go też m. in. elektronice użytkowej czy w produkcji ogniw paliwowych. Jest też wykorzystywany w branży jubilerskiej do produkcji białego złota.
Podobnie jak w przypadku platyny, cena może fluktuować ze względu na jego wykorzystanie w przemyśle.
Wykres cen palladu (uncja) w okresie 1 stycznia 2022 r. do 1 stycznia 2023 r. wg bankier.pl
Spadek o 5,77% w skali roku.
Podsumowanie
Ceny metali szlachetnych w 2022 roku ulegaly sporym wahaniom. W ciągu ostatnich 12 miesięcy najbardziej popularny inwestycyjnie wśród Polaków metal szlachetny – złoto – jedynie utrzymał swoją wartość nominalną. Złoto nie okazało się jednak receptą na inflację. Nieco lepiej kształtowała się cena srebra, a najwyższe zwroty przyniosła platyna. Najgorzej w całym zestawieniu kształtowała się cena palladu, którego cena jako jedyna w tym zestawieniu spadła w 2022 roku.
Źródła:
- https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/co-zamiast-zlota-w-jakie-metale-szlachetne-warto-inwestowac/
- https://www.zlotagotowka.pl/co-oprocz-zlota-w-jakie-metale-szlachetne-mozna-inwestowac/
- https://mojafirma.infor.pl/biznes/wiadomosci/5643980,Inwestycja-w-zloto-i-srebro.html
- https://www.bankier.pl/
- https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/polacy-w-goraczce-zlota-kupili-rekordowo-duze-ilosci-kruszcu/61jtst9